Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Vitaminok helyes szedése – egymást erősítő kombinációk

Vitaminok helyes szedése – egymást erősítő kombinációk

Néhány tápanyag hatása erősebb lehet, ha együtt szedjük őket, mint ha külön-külön alkalmaznánk azokat. Ezért érdemes átgondolni és okosan kombinálni az általunk szedett vitaminokat!

Azon túl, hogy vitaminokat, nyomelemeket vagy ásványi anyagokat szedünk, fontos figyelembe venni, hogy milyen formában alkalmazzuk azokat, hogy minél jobban hasznosuljanak a szervezetben. A piacon számos olyan táplálékkiegészítőt találunk, amelyek két vagy három jól megválogatott tápanyag kombinációját tartalmazzák ideális arányban. Ezek a kombinált készítmények nem csak az optimális hatást biztosítják, hanem a kényelmet is növelik, mivel nem kell több különféle készítményt bevenni, különböző időkre elosztva a nap folyamán. Elég lehet csak egy tablettát vagy kapszulát lenyelni. Összesen öt megbízhatóan hatékony kombinációt mutatunk most nektek!

 

C-vitamin + D-vitamin + cink

Sokan úgy gondolják, hogy a C-vitamin az immunrendszert támogató csodaszer, de kevesen vannak tisztában azzal, hogy a D-vitamin legalább ilyen fontos az immunrendszer védekező mechanizmusainak támogatásában és a légúti fertőzések megelőzésében. Ráadásul azt is kevesen tudják, hogy a légúti fertőzések elleni védekezésben a nyálkahártyák integritásának fenntartása is kulcsfontosságú. Ebben a folyamatban jelentős szerepe van a cinknek. Tehát, ha a cél a nátha vagy az influenza megelőzése, érdemes kombinálni a C-vitamint, a D-vitamint és a cinket együttesen! Ez a kombináció hatékonyan támogatja az immunrendszert és segít megőrizni a légúti egészséget.

 

B-vitamin komplex

A B-vitamin családba nyolc vízoldékony vitamin tartozik (B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B7-, B9- és B12-vitaminok). Azonban sokan nem tudják, hogy ezek kombinált formában való szedése hatékonyabb lehet, mint az egyes B-vitaminok külön-külön való adagolása. A B-vitamin-hiánnyal járó idegi bántalmak, például a végtag zsibbadása és bizsergése által kísért neuropátiák kezelésében is ajánlott a komplex B-vitamin-pótlás. Ez a megközelítés segíthet maximalizálni a B-vitaminok szinergikus hatását és támogathatja az idegrendszer egészségét.

 

Magnézium + B6-vitamin

A magnéziumhiány viszonylag gyakori jelenség a modern világban, ami számos tünetben megnyilvánulhat, mint például az ingerlékenység, a kimerültség, az izomgörcsök és a szívpanaszok.

Az ideg- és agyműködés szempontjából létfontosságú B6-vitaminnal gyakran kombinálják a magnéziumot. Ez különösen fontos lehet, ha a magnéziumhiány idegrendszeri tünetei dominálnak, például stressz, szorongás vagy depresszió jelentkezik. Ezen kombináció alkalmazása segíthet enyhíteni ezeket a tüneteket és javítani az idegrendszer működését.

 

Vas + C-vitamin

Régóta ismert tény, hogy a vas felszívódása és hasznosulása javul, ha szerves savak, például az aszkorbinsav (C-vitamin), az almasav vagy a citromsav is jelen vannak. Ezért volt ésszerű a régi korokban az almába szúrt vasszög, mivel az alma almasavat tartalmazott. Napjainkban a vastartalmú készítmények nagy része már tartalmaz C-vitamint is.

Vaspótlás céljából érdemes tehát a vas-tartalmú készítményeket együtt szedni C-vitaminnal, vagy - ha az nem elérhető - olyan folyadékkal bevenni, amely magas C-vitamin tartalommal rendelkezik, például narancslével. Ez segíthet maximalizálni a vas felszívódását és hasznosulását a szervezetben.

 

Szelén + cink + C-vitamin

A szelén kulcsszerepet játszik a bőr, a haj és a köröm egészségének támogatásában és szépségének megőrzésében. Fontos megjegyezni, hogy a szelén hatása kifejezettebb lehet, ha azt nem önmagában, hanem más fontos mikrotápanyagokkal és antioxidánsokkal együtt szedjük. Különösen érdemes figyelni a szelén, a cink és a C-vitamin kombinált bevitelére, mivel ezek a tápanyagok jelentősen felerősítik egymás "szépítő" hatását. Ez a kombináció segíthet fenntartani és javítani a bőr, a haj és a köröm állapotát, elősegítve azok egészséges megjelenését és textúráját.

 

Reggel, este vagy napközben?

Fontos megemlíteni, hogy az időzítésnél sokkal fontosabb a rendszeresség. Nem fogunk nagyon mellé nyúlni egyik napszakkal sem, ha folyamatosan ellátjuk szervezetünket a megfelelő tápanyagokkal és vitaminokkal.

Este – Egyes vitaminokat és ásványi anyagokat jobb este beszedni – ide tartozik például a magnézium. A vitaminok többségével viszont nem ez a helyzet. Mivel az emésztés alvás közben lelassul, a felszívódás nem lesz olyan optimális ebben az esetben. Másrészt mivel egy jó nagy pohár víz szükséges a bevételükhöz, ez okozhat éjszakára kellemetlenségeket.

 

Reggel – A reggeli étkezés már jobb alternatíva lehet. Általában tartalmaz kellő mennyiségű zsírt is, valamint a B-vitaminok így egész nap ki tudják fejteni jótékony hatásukat az anyagcserére.

Vannak viszont diéták (például az időszakos böjt), amik esetében ez az étkezés elmarad, mások csak időhiány miatt hagyják ki. Ez esetben inkább várjuk meg a következő étkezést és azzal együtt vegyük be.

Napközben – Napközben mindenki étkezik legalább egyszer. Általában a szükséges mennyiségű zsírt is tartalmazzák ezek az ételek. A hatóanyagoknak van idejük kifejteni jótékony hatásaikat és a megfelelő folyadék bevitele sem okoz kellemetlenségeket.