Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Gyógytea

A gyógyteáknak ezer fajtája van, attól függően, milyen panaszokat szeretnénk enyhíteni. Sokfajta hatóanyaguk számos gond kezelésére jó lehet.

A gyógynövények ismerete és a főzetek, gyógyteák használata évezredek óta az emberiség tudását képezik. Míg régen megfigyelések és tapasztalatok útján tudták, melyik növény, mire jó, addig manapság már tisztában vagyunk a hatóanyagok hatásaival. A gyógyteák nemcsak belsőleg hatnak, hanem egy sor problémára nyújthatnak megoldást külsőleg, borogatásként is. Elkészítésük egyszerű, adagolásuknál be kell tartani a csomagoláson írt javaslatokat. A növényi részek ismerete szaktudást igényel, ezért vadon termő szedés manapság nem javasolt, egyszerűbb és gyorsabb a szálas és filteres gyógyteák alkalmazása.

 

A gyógyteákról teáról általában

A gyógyteák világszerte ismert és kedvelt népgyógyászati termékek, több ezer éve használják őket az ázsiai kultúrákban, de hazánkban és egész Európában is több száz éves hagyománya van a füves embereknek. Emlékezzünk csak, még az olyan híres mesékben is megjelenik ez, mint a Süsü.

A gyógyteáknak ezer fajtája van, attól függően, milyen panaszokat szeretnénk enyhíteni. Ráadásul a gyógynövények sokfajta hatóanyagot tartalmaznak, így egyetlen növény többféle betegség megelőzésére vagy kiegészítő kezelésére alkalmas lehet. A gyógyteák ráadásul általában remekül működnek a gyógyszeres terápiák kiegészítésére, de néhány erős növényi hatóanyag miatt, nem árt konzultálni az orvossal, ha valamilyen komolyabb betegségünk van.

 

A gyógynövényeknek általában bizonyos részeiben jobban koncentrálódnak a hatóanyagok, ilyenek a gyökércsúcsok, levélcsúcsok, rügyek és virágok, de vannak hatóanyagok, melyeket egy-egy növény kérge, vagy épp a termése tartalmaz. Az sem mindegy, mikor szedik le az adott növényt és növényi részt, hiszen a hatóanyag minősége és mennyisége változik a növény életciklusától függően is. Látható, hogy a gyógynövények begyűjtése szaktudást igényel, ha valóban jó eredményt szeretnénk elérni. Manapság ezeket a növényeket termesztik is, így áruk egyáltalán nem borsos, ezért érdemes a bioboltokban, webáruházakban beszerezhető kiváló minőségű teákat vásárolni!

Hogyan készítsük el a gyógyteákat?

A gyógyteák előfordulnak szálas vagy filteres formában, ez utóbbiakat a legegyszerűbb felhasználni. Minden esetben a növényi részek aprítva, esetleg őrülve vannak, így a hatóanyagok könnyedén kioldódnak a forró víz hatására. Elkészítésük egyszerű, de eltérések vannak, pl.az áztatási időnél, ezért mindig kövessük a csomagolás utasításait!

 

Az elkészítés egyszerű: vizet forralunk, majd a kiválasztott gyógynövény részeit, filtert, vagy teatojást egy bögrébe helyezzük, és ráöntjük a forró vizet. Fajtától függően, 5-25 percig kell állni hagyni őket. Áztatás után szűrjük le a teát, ha nem filteres! Ha a gyógytea felhasználása forrón javasolt, bögrénket fedjük le egy kistányérral! A legtöbb teát lassan kortyolgatva, langyosan javasolt inni.

Gyógyteák gyerekeknek

Vannak gyógynövények, melyek gyermekek számára is kiválóak, ilyen például a kamilla, borsmenta, a bodza, vagy a legtöbb gyümölcstea. Viszont vannak erős hatóanyagú teák is, melyek a kicsiknek nem javasoltak, oda kell figyelni a hársfára, az orvosi zsálya pedig egyáltalán nem alkalmazható. Mindig tudakozódjunk, ha gyermekünknek szeretnénk segíteni a gyógynövények által, illetve az a biztos, ha direkt gyermekek számára összeállított gyógyteát vásárolunk!

 

A gyógyteák külső alkalmazása

A gyógynövényi főzetek nemcsak belsőleg segíthetnek egészségünk megőrzésében, de pakolásként, borogatásként is használhatjuk őket. A kamilla például bőrápoló, bőrnyugtató és regeneráló, jót tehet a pattanásos, aknés bőrnek. A diófalevél fertőtlenít és szárít, például szemölcsök esetén használják. A rozmaring fertőtlenít, baktérium- és vírusellenes, de inhalálásra is kiváló, vagy a légtér fertőtlenítésére.

A mentafélék és az eukaliptusz szintén erre jó, segít a nehézlégzés leküzdésében, légúti panaszok esetén. Az orvosi zsálya kitűnő fürdőkádba is, ha aranyeres panaszaink vannak, vagy, ha gyulladásos bőrproblémák léptek fel, ekcéma, vagy gombás fertőzés ütötte fel a fejét.

 

 

A gyógyteák minden évszakban és a legtöbb egészségügyi panasz esetén segíthetnek visszanyerni jó közérzetünket, egészségünket. Legyen szó őszi immunerősítésről, téli vitaminpótlásról, tavaszi test-ébresztésről vagy nyári energizálásról, a gyógynövények mindig kéznél vannak. Segítenek, ha stresszesek vagyunk, alvásproblémáink vannak, meggyorsítják a gyógyulást a járványos időszakokban, emésztést segítenek, hangulatot javítanak, fogyasztanak vagy épp fájdalmat csillapítanak. Építsük be őket a mindennapi életünkbe, hiszen szelíd gyógymódok, melyek alkalmanként vagy kúraszerűen is bevethetők!