Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Csak álmodozol a nyugodt alvásról? A macskagyökér a megoldás!

Csak álmodozol a nyugodt alvásról? A macskagyökér a megoldás!

A macskagyökér egy erős szagú, de stresszre, szorongásra, alvászavarra kiváló megoldást adó növény. Cikkünkben mindent megtudhat hatásairól és fogyasztásáról!

A termékeket itt találod

A nyugodt, pihentető alvásról sokan csak álmodoznak, mivel a mindennapi stressz hatására túlpörögnek, és nem tudnak ellazulni, vagy egy igazán jót aludni este. A macskagyökér az egyik leghatásosabb nyugtató gyógynövény, mely kiváló stressz- és feszültségoldó,  nyugtatja a szívet, de fulladásra, asztmatikus rohamra, idegi eredetű gyomorbántalmak esetén is javasolt fogyasztani a teáját. Álmatlanságra kitűnő segítség, migrénes fejfájás esetén, és stresszből adódó magas vérnyomás esetén is bátran kipróbálható.

 

Számos olyan élethelyzet van -munkahely váltás, vizsgaidőszak, párkapcsolati gondok, anyagi problémák-, amikor túlpörgünk, bestresszelünk, nem tudunk leengedni, pláne nem kialudni magunkat. Ettől még feszültebbek leszünk, és még kevésbé jön össze a pihenés. Az ördögi kört érdemes megtörni a gyógynövények erejével, amilyen a macskagyökér is.

 

Kicsit “büdös”, de nagyon hatékony

Az orvosi macskagyökér (Valeriana officinalis/radix) a világ számos helyén elterjedt, hazánkban is él, noha sokféle alfaja kialakult már. Latin elnevezése egészségmegörző szerepére utal, míg a magyar név arra, hogy a gyöktörzs különleges illata -ami az emberek számára inkább szag- a macskákat szinte megbabonázza. Forgalmazzák macskamentaként is, az állatok kedélyállapotára is jótékonyan hat. Népi elnevezései között szerepel a magdolnafű és a baldrián is.

 

A gyógynövényt ősidők óta ismerik és használják, elsősorban nyugtató hatóanyagai miatt, de emésztési panaszokra is, sőt az ókorban szinte csodaszerként alkalmazták, fájdalomcsillapításra, mérgezésekkor, görcsökre, hisztériára, menstruációs panaszokra.

Hatóanyagai a bornil-izovaleriánsav, szeszkviterpének, valepotriátok, fenolkarbonsavak, piridin alkaloidok, jellegzetes szagát pedig a bomlástermékének, az izovaleriánsavnak, illetve illóolajának, a bornil-izovalerianátnak köszönheti.

A macskagyökér pozitív hatásai

  • A gyógynövény elsődleges szerepe nyugtató, görcsoldó, izomlazító hatásában rejlik. Éppen ezért ajánlott stresszes, depressziós, szorongásos állapotoknál, és alvásproblémák esetén.
  • Segítségünkre lehet az idegi kimerültség, kifáradás, túlhajszoltság csökkentésében.
  • A klinikai vizsgálatok igazolták a valeriána hatásosságát: befolyásolja a központi idegrendszer kémiai vivőanyagait, főleg a GABA (gamma-amino-vajsav) felszabadulását és újrafelvételét. A GABA jelenléte fontos az idegrendszer nyugalma szempontjából.
  • Hölgyeknél alkalmazható a változókor tüneteinek enyhítésére, és menstruációs görcsök, stressz oldására.
  • Szélhajtó, jó hasmenésre, puffadásra, idegi eredetű emésztési gondokra.
  • Epilepszia kiegészítő kezelésében is hatékonynak bizonyult.
  • Fürdőként is nyugtató, izomlazító hatású.
  • Idegességből fakadó szívpanaszok enyhítésére is javasolják, de a magas vérnyomást is mérsékli, tehát jót tesz a keringési rendszernek.
  • Állatkísérleteket végeztek Parkinson-kór esetén is, ezekben is hatásos volt a macskagyökér, a beteg állatok viselkedése javult.

Így készítsük el a teát!

Általánosan igaz a gyógynövényekre, hogy ne használjunk fémszűrőt, vagy fém teatojást az elkészítésükkor! Egy evőkanál (kb. 3 g) teafűhöz 2,5 dl forró vizet adjunk, és hagyjuk állni 25 percig. Ezután le lehet szűrni és natúran fogyasztható. A tea íze nem mindenkinek kellemes, ízesíteni mézzel, citrommal javasolt -  a cukrot kerüljük.

 

Napi egy csészével korlátlan ideig, folyamatosan fogyasztható. Elalvás előtt fél-egy órával kellemes italt készíthetünk, de stresszoldásra is alkalmazhatjuk kúraszerűen.

A valeriánától nem alakul ki függőség, nincs káros mellékhatása. Esetleg a fogyasztás kezdetekor reggeli bágyadtság mutatkozhat, de ez pár nap után megszűnik.

Hatásai fokozatosan alakulnak ki, maximális jótékonyságát kb. két hetes szedés után mutatja tabletta, kapszula esetén, de természetesen azonnali nyugtató ereje is van.

 

Terhesség, szoptatás alatt, májbetegeknek, antidepresszánsok, altatók szedése mellett nem javasolt a fogyasztása, és 10 éves kor alatti gyerekeknek sem ajánlott!

Tabletta formában az előírtnál jóval nagyobb dózisban történő szedése szívműködési zavarokat okozhat, de ehhez nagyon magas dózisban kellene fogyasztani.

 

Mivel párosítsuk a macskagyökeret?

A gyógynövény önmagában is fogyasztható, de sokszor találkozhatunk vele teakeverék formájában is. Ez azért van, mert egyéb, nyugtató hatású növényekkel szinergiában még inkább elősegítheti pl. a nyugodt alvást. Mi magunk is készíthetünk teakeveréket; válasszunk a valeriána mellé citromfüvet , komlótobozt, levendulát, vagy orbáncfüvet!

Gyomorbántalmak esetén kálmossal vagy fahéjjal javasolják vegyíteni a macskagyökeret.

 

A macskagyökér jó, ha szerepel a házi patikánkban, hiszen bármikor szükség lehet rá, hogy oldja a stresszt, vagy megkönnyítse az elalvást. Teaként, kapszulaként illetve tinktúra formában is fellelhető. Mindig olvassuk el a tájékoztatót, általánosságban a valeriánát tabletta formában napi 3x javasolt bevenni, de mindig tartsuk be az előírást!