Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Tradicionális gyógynövény a modern korban - a citromfű, mint jolly joker

Tradicionális gyógynövény a modern korban - a citromfű, mint jolly joker

Stressz? Nátha? Bélpanaszok? A citromfű tea százféle probléma esetén hozhat enyhülést. Cikkünkben mindent megtudhat hatásairól és fogyasztásáról!

A termékeket itt találod

Tradicionális gyógynövény a modern korban - a citromfű, mint jolly joker

 

A citromfű (Melissa officinalis) egy olyan gyógynövény, mellyel sokan találkoztak már, noha ezt nem feltétlenül tudják. Az élénkzöld levelű növénynek kellemes, citrusos illata van - innen is az elnevezése. Könnyen hozzáférhető, hiszen még a nagyobb szupermarketekben is kapni cserépben, de akár a kertünkben is összefuthatunk vele, ha nem is telepítettük, mivel könnyedén terjed, és viszonylag igénytelen. A népi gyógyászatban széles körben használják, elsősorban az idegrendszerre és hangulatra gyakorolt kedvező hatása miatt.

 

A növényt akár konyhakerti díszként és illatosítóként, szúnyog riasztóként is nevelgethetjük, de még fontosabb, hogy számos egészségre gyakorolt pozitív hatása van. A citromfű tea remek vírusölő hatású, enyhén nyugtat, kellemes közérzetet teremt, oldja a stresszt, segíti az elalvást, de nem álmosít, jót tesz az emésztésnek, oldja a puffadást, és a menstruációs panaszokra is hatékony lehet.

Az áztatott növényt sebgyógyításra, zúzódásokra, reumatikus fájdalmakra is bevethetjük (éppen ezért teszik krémekbe is).

 

Már a perzsa birodalomban is hódított

A citromfű évszázadok óta ismert a mi kultúránkban is, de már az ókorban is használták, például sebgyógyításra, csípésekre és vágásokra, hiszen antibakteriális és antivirális hatóanyagai vannak.

A perzsa birodalom orvosa, Avicenna is írt róla a Canon Medicinae (A gyógyítás művészete) könyvében, főként stresszoldó hatása miatt: „örömmel tölti meg a szívet”. A XVII. században is emiatt vált népszerűvé, szorongásra, álmatlanságra, depresszióra itták a citromfű teát. Egyes kolostorokban szintén nyugtatónak itták, hisztéria ellen alkalmazták, de fogfájás esetén is beszámoltak előnyös hatásáról. Paracelsus, a svájci tudós pedig azt gondolta róla, hogy a citromfű azok közé a gyógynövények közé tartozik, melyeknek köszönhetően tovább élünk. És ez így is lehet, mivel hatóanyagai erős polifenolok, flavonoidok, terpének, illetve a rozmaringsav. Illóolaja kellemes, ezért a kozmetikai ipar is felhasználja, és már a régmúltban is párologtatták.

A citromfű pozitív hatásai

Az orvosi citromfű sokoldalúan felhasználható, ugyanakkor főként teaként fogyasztjuk. A teát lehet melegen inni, de kitűnő hűsítő és energizáló italt kapunk belőle, ha lehűtjük. Illóolaj tartalma miatt kedvelt kozmetikai alapanyag, ízületi masszázskrémek összetevője. Alkoholos tinktúrája is ismert, melyet elsősorban depresszióra ajánlanak. A szárított növényből vagy teafűből (vagy illóolajából) akár a fürdőkádba is szórhatunk, mert igazán kellemes, üdítő élményt ad.

Nézzük, mi mindenre használható még fel, és miért érdemes beszerezni!

 

  • Aktív hatóanyagainak köszönhetően (citronellál, b-citrál, acetát, eugenol, ageraniol,triterpének) kiváló nyugtató és görcsoldó hatása van, mely értendő a fizikai és lelki, mentális görcsösségre is. Éppen ezért szorongásra, depresszióra, álmatlanságra kitűnő főzet, de nem álmosít, inkább “felvidít”, kiegyensúlyoz.
  • Klinikai vizsgálatok igazolták, hogy védi az idegrendszert, mérsékli a stresszt, az idegességből adódó szívpanaszokat, a gyomorgörcsöt, légszomjat.
  • Fenti hatásaival függ össze, hogy adagolásával pozitív tanulmányok[1]  születtek a Parkinson-kórra és Alzheimer-kórra nézve is.
  • Gyulladáscsökkentő és antibakteriális, éppen ezért sok betegség esetén jó a lábadozáshoz, a gyulladások leküzdéséhez, légúti betegségek esetén, náthánál.
  • Influenza vagy nátha esetén izzasztásra is használhatjuk, jól betakarózva, forrón fogyasztva.
  • Nyugtató hatása kedvezhet az allergiás panasoknak.
  • Előbbi hatásai érvényesülnek a reumatikus panaszok esetében is, ezért használható (nem csak belsőleg) sérülésekre, ízületi fájdalmakra, sport bántalmakra, izomlázra, horzsolásokra, duzzanatokra.
  • A citromfű tea élen jár az emésztési panaszok mérséklésében is. Támogatja a máj munkáját, segíti az epe anyagcseréjét, így hozzájárulhat akár a diétához is; méregtelenít, tisztít. Csökkenti a puffadást, az émelygést, a hányingert, a gyomorégést, hasi görcsöket, enyhe vízhajtó, béltisztító. Székrekedés vagy hasmenés esetén is ihatjuk, mert a megfelelő állag visszaállítását segítheti elő.
  • Hatóanyagai közül a polifenolok (rozmaringsav, klorogénsav, ferulinsav, protokatechualdehid sav) felveszik a harcot a vírusokkal, éppen ezért ajánlják herpesz esetén is. Gombaellenes hatását (pl.candida) pedig lemonal tartalmának köszönheti.
  • A sok polifenol miatt bizonyos daganatos megbetegedések megelőzésében vagy kiegészítő kezelésében és jótékony hatású lehet.
  • A középkorban azt gondolták, kitisztítja az agyi ereket, mintegy szétrobbantja az eltömödéseket. Nem is jártak messze a valóságtól, hiszen az orvosi citromfű az erek egészségére és a koleszterin lerakódásra is pozitívan hat.
  • A citromfű tea remekül vegyíthető más gyógynövényekkel, attól függően, milyen hatást szeretnénk. Ha a nyugtatás a cél, és elalvás előtt isszuk, akkor adhatunk mellé levendula virágot, vagy macskagyökeret. Ha a felüdülést szeretnénk elősegíteni, fogyasszuk hűtve, és dúsítsuk mentával, gyömbérrel!

 

Így készítsük el a teát!

Általánosan igaz a gyógynövényekre, hogy ne használjunk fémszűrőt, vagy fém teatojást az elkészítésükkor! Egy evőkanál (kb. 3 g) teafűhöz 2,5 dl forró vizet adjunk, és hagyjuk állni 15 percig. Ezután le lehet szűrni és natúran fogyasztható. Íze kellemes, nem érdemes cukorral elrontani!

Stresszoldásra, depresszióra naponta 1-3 csészével igyunk belőle az étkezések között. Hányinger, gyomorgörcsök esetén elkortyolgatva igyunk meg egy csészével a citromfű teából.

Vízhajtásra reggel éhgyomorra egy csésze ajánlott.

Ha az emésztésünkkel van gond, étkezés előtt fogyasszunk egy csészényit.

Napi egy-három csészével korlátlan ideig fogyasztható, nincsenek káros mellékhatásai.

 

Gyermekeknek 1 éves kortól hígítva adható (egy mokkáskanál teafű 2,5 dl vízhez). Terhesség és szoptatás idején való alkalmazásáról kérjük ki az orvos véleményét!

 

A citromfű tényleg igazi jolly joker a házi patikánkban, vagy a konyhakertünkben, és érdemes kihasználni széleskörű pozitív tulajdonságait. Az egész család számára kellemes ital, a növény erős illóolajai pedig a kártevőket is száműzhetik a kertből vagy az erkélyünkről!