Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Probiotikumok

Probiotikumok
A probiotikumokról az emberek többsége azt gondolja, hogy antibiotikum mellé érdemes szedni. Az antibiotikumok ugyanis az egészséges mikrobiomban is kárt tesznek, ezért fontos ezeket pótolni. A probiotikumok azonban nem csak ebben az esetben segítenek a testünk regenerálódásában.

Kevesen tudják, de az emberi mikrobiom – ami a vastagbélben található probiotikus élőflóra – minden embernél egyedi, akárcsak az ujjlenyomat. A testünkben mintegy másfél kilónyi hasznos baktérium-élőflóra található. Bizony! A baktériumok nem egyöntetűen károsak a szervezetünk számára. Vannak kifejezetten rosszindulatúak, melyek a betegségek egy részét is okozzák, mellettük viszont a szervezetünkben számos olyan baktérium él, melyek annak egészséges működését segíti. Ha ez az egyensúly, azaz a bélflóránk felborul, annak az immunrendszerünk látja kárát. Hogy ez kinél milyen hiányosságokat vagy betegséget okoz, egyéni hajlamtól és a környezettől is függ. Az viszont biztos, hogy negatív hatással lesz az egészségünkre. Márpedig rengeteg dolog elpusztíthatja az élőflóránkat, ugyanis a mai modern ember életmódja nem kedvez a bennünk található hasznos baktériumtörzseknek, ami következményekkel járhat. Például gyógyszerek, alkohol, stressz vagy a nem megfelelő táplálkozás, ami úgy árt szervezetünknek, hogy azt szinte észre sem vesszük. Ezt nagyon fontos ellensúlyozni, ezzel is segítve szervezetünk munkáját. Számos kutatás mutatott már rá, hogy van összefüggés a mikrobiom felborulása és az idegrendszeri, szív- és érrendszeri vagy emésztőrendszeri megbetegedések közötti. Éppen ezért nagyon fontos, hogy – ha nincs is semmiféle panaszunk – évente többször, akár évszakonként tartsunk egy probiotikum-kúrát. Ugyanis a bélflóra helyreállítása mellett számos más előnye is van, mint pl. a megelőzés: erősítheti az immunrendszert, ezáltal csökkenhet tőle a légúti megbetegedések és az influenza kockázata, javíthatja az emésztést és szebbé, egészségesebbé teheti a bőrünket is.

Miből tudhatjuk, hogy szükségünk van probiotikumokra?

A szervezetünk figyelmeztet minket, csak meg kell érteni a jelzéseit. Ilyen például, ha rendszeresen kívánjuk a cukros, édes dolgokat, mert ez azt jelezheti, hogy pótolnunk kell az ún. jó bélbaktériumokat. Az emésztési gondok is jelei lehetnek annak, hogy a bélflóránk egyensúlya felborult. Vagy ilyen tünet lehet a puffadás, a hasi görcsök és a fokozott bélgázképződés is. De az is egy jól észrevehető jelzés lehet, ha állandóan fáradtak, álmosak vagyunk, illetve, ha a hangulatingadozás jellemzővé válik.

Milyen a jó probiotikum?

Bár már létezik a lehetőség arra, hogy megvizsgálják, mely hasznos baktériumtörzsek aránya tolódott el a szervezetünkben, egy személyre szabott probiotikum meglehetősen drága lenne. Éppen ezért olyan probiotikus termékcsaládot tanácsos választani, amelyben minél többféle baktériumtörzs található. Érdekesség, hogy már a csecsemők és kisgyermekek számára is ajánlatos lehet évi 3-4 alkalommal probiotikum-kúrát alkalmazni, természetesen a megfelelő korosztályra szabott probiotikus összetétellel. A mai gyártási technológiáknak köszönhetően pedig biztosított, hogy ezek a hasznos baktériumok túléljék a gyomorsavat, így eljussanak a bélig, ahol kifejthetik jótékony hatásukat szervezetünkre, kortól függetlenül.

Tartalomhoz tartozó címkék: Probiotikum