Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Lenmagolaj; a szépség, diéta és egészségmegőrzés kiegészítője

Lenmagolaj; a szépség, diéta és egészségmegőrzés kiegészítője

A termékeket itt találod

A len növényt Magyarországon is hosszú idők óta ismerik és termesztik, hiszen a ruhagyártás egyik fontos alapanyaga volt, sőt, olajával korábban világítottak. A lenmagot már az ókorban is használták az emberek élelmezési és gyógyászati célokra. A lenmagolajnak számos jótékony hatása van, ami magas omega 3, linolsav és fitohormon tartalmának köszönhető.

Az olajat használva megelőzhetőek betegségek, teljesebb lehet táplálkozásunk, kedvezően befolyásolja a bőr, a haj szépségét, és mint jótékony zsírforrás, a fogyókúrázóknak is hasznos lehet. Nem véletlenül nevezik a lenmagot a magok királynőjének.

A lenmagolaj a természet egyik igazi csodaszere 

Az esszenciális zsírsavakról sokat hallani az egészséges táplálkozás kapcsán. Ezek azok a zsírnemű anyagok, melyeket nem tudja a szervezet magától előállítani, ugyanakkor létfontosságúak a sejtek felépítéséhez és anyagcseréjéhez. Az esszenciális zsírokban vitaminok oldódnak, de fontos gyulladáscsökkentők is, illetve az öregedési folyamatok ellen hatnak. A lenmagolaj is ide tartozik, sőt, a zsírsavak között az egyik legerősebb antioxidáns, ezért daganatos megbetegedések esetén mindig javasolják. 
 
Az esszenciális zsírsavakat sajnos elég kis mennyiségben juttatjuk a szervezetbe táplálkozásunkkal, ráadásul az Omega 3 és Omega 6 aránya sem mindegy. Utóbbi elsősorban állati zsírokban fordul elő, és kevesebb kell belőle, mint az Omega 3-ból. A lenmagolaj különlegessége, hogy mind Omega 3, mind Omega 6 zsírsavakat tartalmaz. Ezt az olajat hidegsajtolásos eljárással készítik, vagyis a lehető legkevesebb beavatkozás éri, nem károsítja hő, fény vagy oxigén. A lenmagolajat csak ebben a formában érdemes fogyasztani, mert bioaktív hatóanyagai így nem vesznek el.
 

Egészségvédelem

A lenmagolaj elsődleges felhasználása napjainkban az egészségmegőrző szerepével hozható összefüggésbe. Szerencsére a len könnyen elérhető hazánkban is, és ezért az ára is kedvező. Egy ilyen szuper olajnál, aminek ennyi komplex hatása van, ez még egy plusz szempont. Omega 3 tartalma sokszorosa a halolajénak, antioxidáns hatású, gazdag A-, B-, C-, D- és E-vitaminban, biotinban, van benne magnézium, foszfor, kálium, jód és még jó pár ásványi anyag, illetve pantoténsav is, Kevés olyan szervrendszerünk van, amit ne támogatna meg valamilyen formában ez az olaj.
 
A lenmag lignán (egy fitohormon) tartalma segít a rákos sejtek elleni védelemben így megelőzésre és kiegészítő kezelésre is kiváló. Ugyanez a hatóanyag kedvező a szív- és érrendszernek is, de az olaj más összetevői is védik az érfalat és megakadályozzák a zsírplakkok lerakódását.
Mivel a vérerek jobban átjárhatóak tőle, az agy, a szem és a vese keringésére is kifejezetten jó hatással van a lenmagolaj.
Az érrendszerre gyakorolt számos jótékony hatása között megemlítendő, hogy csökkentheti a vérnyomást, és kedvezően befolyásolhatja a koleszterin szintet.
Az emésztőrendszer nagy támogatója ez az értékes olaj, mivel védőbevonatot képez a gyomorban és a belekben is, segíti az emésztést, kordában tartja a gyomorsavtermelést, megelőzi a székrekedést.
Az emésztőrendszer részeként javítja a májfunkciókat.
A lenmagolaj általános gyulladáscsökkentő, magas omega 3 tartalma miatt, ezért a szervezet mindennemű gyulladásos folyamatánál kedvező lehet. Kiemelt hatékonyságot figyeltek meg prosztatagyulladás (háromszor annyi lionelic zsírsavat tartalmaz, mint a tökmag), hólyaghurut esetén, ízületi gyulladásoknál, izomfájdalmaknál, izomláznál. Sportolóknak kifejezetten ajánlat, mert növeli a teljesítményt, javítja az állóképességet, miközben zúzódások, rándulások esetén regenerál.
Cukorbetegség esetén is megfigyelték pozitív hatásait, mivel a vér glükóz szintjét képes befolyásolni, és segíti az inzulin működését.
Nőknél kedvezően befolyásolja a női nemi hormonok egyensúlyát, vagyis az ösztrogénét és a progeszteronét, és ezért a menopauza kellemetlen tüneteit is enyhítheti.
A daganatos megbetegedések mellett olyan komoly problémáknál figyelték meg segítő hatását, mint a szklerózis multiplex, vagy autoimmun betegségek megelőzése.
Régóta ismert és a népgyógyászatban is kedvelt hatása, hogy csökkenti a hörghuruttal, légzőszervi megbetegedésekkel, gyulladásokkal kapcsolatos tüneteket, és gyorsítja a felgyógyulást. Enyhítheti az asztma tüneteit is, és akár az allergiákra is jó hatása lehet.
 

Szépség

A lenmagolajat külsőleg is használhatjuk, számtalan egészségvédő, fiatalító és szépségmegőrző hatása van. A lenmagolajat kenhetjük sebekre, ekcémára, pikkelysömörre. Tápláló barátja lehet a hajnak, bőrnek, körömnek. Puhábbá varázsolhatja például a szemöldök vagy a szakáll szőrét. Hajpakolásnak vegyíthetjük pl.argánolajjal. A bőrbántalmak oka sokszor a méreganyagok felhalmozódása, hiszen a testünk a bőr pórusain keresztül is igyekszik megszabadulni ezektől. A méregtelenítést viszont a máj végzi, így a lenmagolaj duplán hozzájárul a szép és egészséges bőrhöz.
Használhatjuk száraz bőr rendbetételére is, fürdés után a még nedves bőrbe finoman masszírozzuk bele!

 

Diéta

Napjainkban a “zsír” afféle szitokszó lett, és sajnos rengeteg tévhit van róla. Egyrészt zsír nélkül nincs élet, mert számos hormon és vitamin zsírban oldódik és raktározódik. Zsírszövet nélkül a szervezetünk működésképtelen lenne. Ráadásul a lerakódott zsírpárnák valójában nem a bevitt zsírból, hanem a szénhidrátból keletkeznek. Zsírra szükség van, kiváltképp az esszenciális, telítetlen formákra, mint, amilyen a lenmagolaj hatóanyagai is. Az Omega 3 esszenciális zsírsav antilipogén hatású, ami azt jelenti, hogy meggátolja a zsír tárolását a szövetekben és fokozza a bétaoxidációt, ami a zsír elégetését jelenti. Emiatt rendkívüli segítség a sportolóknak és diétázóknak a lenmagolaj, mint táplálékkiegészítő.
 
Diéta esetén napi 1-2 evőkanállal érdemes fogyasztani belőle, amit ráönthetünk a salátánkra, belekeverhetjük a túróba, a lényeg, hogy ne tegyük ki hő hatásának, hiszen a fény és a hő rombolja a hatóanyagokat!
 
Mivel a fogyókúrák, diéták gyakran nélkülöznek bizonyos elemeket, tápanyagokat, szénhidrátot, enerváltabbak lehetünk, és a mellé végzett mozgásformáktól lassabban regenerálódunk. A lenmagolaj ebben is segít, és fokozza az állóképességünket. Edzés után csillapítja az izomlázat, edzés közben pedig mentálisan jobban tudunk fókuszálni.
 

Hogyan érdemes fogyasztani a lenmagolajat?

A lenmagolajnak csak a hidegen sajtolt változatát érdemes fogyasztani, mert a hőkezelt, vagy pirított magokból készült olajok elvesztik hatóanyagaik nagy részét. 
A magolajat fogyaszthatjuk magában, például reggel éhgyomorra letudhatjuk az egészségmegőrzést.
Akinek ez túl drasztikus, az hozzárakhatja ételeihez, de sohase tegyük forró ételre, és ne is melegítsük az étellel együtt. Ahogy fentebb írtuk, bele lehet keverni salátába, turmixba, túróba, de akár pirítósra is kenhető, vagy szendvicskrém alapanyaga is lehet. Igazából csak a kreativitásunk szabhat határt.
 
Ajánlott napi átlagos adagja 1 evőkanál, és érdemes minimum 3 hónapos kúrát alkalmazni, de, ha komolyabb betegségünk van, akkor állandóan és nagyobb mennyiségben is fogyasztható.
 

Lenmagot is fogyaszthatunk?

Természetesen! A lenmag ugyanazokat tartalmazza, mint az olaja, de a maghéj megléte miatt gazdag fehérje és rostforrás is. Ráadásul gluténmentes. Kiváló kiegészítője lehet salátáknak, turmixoknak, műzlinek, de akár túróba vagy fehérje shake-be is tehetjük.
 
A lenmag őrölt vagy pépesre főzött formában pedig kiváló sebgyógyító, rá lehet tenni a fájó izomra, bedagadt testrészekre, akár rovarcsípésre is!
A lenmag ellentétben az olajjal, nem érzékeny a hőre, így pirítható is.
 

A lenmagolaj hatásának fokozása más magvakkal

A lenmagolaj már önmagában egy “csodaszer”, de párosítható bizonyos természetes anyagokkal, magvakkal, mely által még eredményesebb hatást érhetünk el bizonyos problémáknál. A fekete köménymag hasonló egészségmegőrző tulajdonságokkal rendelkezik, mint a lenmag, ezért együtt kiemelkedő hatásúak a bőrbetegségeknél, bőrallergiáknál, gyulladásos folyamatoknál, és igazi lökést adnak az immunrendszerünknek. A fekete köménymaggal dúsított lenmagolaj ezért jó, ha ott van a házipatikánkban.
 

Kinek nem ajánlott a lenmagolaj fogyasztása?

Habár ez a növényi olaj és a mag is egy superfood, bizonyos esetekben elővigyázatosan kell alkalmazni. Magas fitohormon tartalma bár kedvezően befolyásolja a női hormonokat és a klimaxot, terhes és szoptatós anyukák ne fogyasszanak belőle nagy mennyiségben. Azok is kerüljék, akik endometriózissal vagy policisztás ováriummal küzdenek - jobb, ha kikérik orvos véleményét. Ugyanez igaz a női daganatos betegségekre (emlőrák, petefészekrák).
 
Mivel könnyíti az érrendszer működését, véralvadásgátló gyógyszerek mellé nem ajánlott.
Emésztést serkentő hatásai miatt pedig a Crohn-betegek, és áteresztő bélszindrómával küzdők sem fogyaszthatják nagyobb mennyiségben!
 

Hogyan tároljuk?

Mivel a lenmagolaj érzékeny a fényre, hőre és levegőre, ezért gondosan lezárva, hűtőben tároljuk!