Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Harcolj a rák ellen megelőzéssel – a gyulladások

Harcolj a rák ellen megelőzéssel – a gyulladások

A rák megelőzése kiemelten fontos téma napjainkban. Az orvostudomány állandóan kutatja azokat az összefüggéseket, amelyek segíthetnek a rákos megbetegedések kialakulásának megértésében, így elkerülésében is. Mert a rák kialakulása nemcsak a genetikai tényezőktől, hanem az életmódtól is nagyban függ.

A gyulladásról

A gyulladás az immunrendszer válasza a fertőzésekre és sérülésekre. Azonban a hosszan tartó, krónikus gyulladásos folyamatok számos egészségügyi problémához vezethetnek. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a krónikus gyulladás hozzájárulhat a daganatos betegségek kialakulásához, mivel az immunrendszer folyamatosan stimulálja a sejtosztódást és szöveti regenerációt.

A gyulladásnak kéttípusa van: az akut és a krónikus. Az akut gyulladás rövid ideig tart és általában gyorsan gyógyul. Ezzel szemben a krónikus gyulladás hosszabb ideig fennálló, és gyakran észrevétlenül zajlik le. A krónikus gyulladásban részt vevő sejtek által kibocsátott gyulladásos mediátorok, (például citokinek és szabadgyökök), fokozzák a sejtosztódást és a DNS-károsodást, amely máris pár lépéssel közelebb vitt egy esetleges rákbetegség kialakulásához.

Életmód és a gyulladások összefüggése

Az életmód jelentős hatással van mindenre. A helytelen táplálkozás, a dohányzás, a mozgásszegény életmód és az elhízás mind olyan tényezők, amelyek hozzájárulhatnak a krónikus gyulladás kialakulásához. Ezek az életmódbeli tényezők gyulladásos mediátorokat (molekulák és vegyületek) szabadítanak fel a szervezetben, amelyek fokozzák a sejtosztódást és elősegítik a kóros sejtnövekedést. Ezek alapján inkább a gyulladások megelőzése vagy megszüntetése lenne az elsődleges cél, melyet egészséges étrenddel és életstílussal érhetünk el.

Az antioxidánsok, amelyek számos zöldségben és gyümölcsben megtalálhatók, segíthetnek csökkenteni a gyulladást és a szabadgyökök okozta károsodást. Az egészséges életmód, rendszeres testmozgás és a megfelelő táplálkozás tehát nemcsak az általános egészségünket javíthatja, hanem csökkentheti a rákos megbetegedések kockázatát is.

Miért fontos az Immunrendszer erősítése és hogyan?

Az immunrendszer szerepe kiemelten fontos a rákmegelőzésben. Az egészséges életmód, táplálkozás és rendszeres testmozgás, valamint vitaminok és -táplálékkiegészítők mind hozzájárulhatnak az immunrendszer erősítéséhez.

Mint például:

  • C-vitamin – egy fontos antioxidáns szervezetünk számára, ezért általában elsőként jut eszünkbe, ha az immunrendszer felturbózásáról van szó. Egy erős immunrendszer pedig elháríthatja az abnormális sejtekkel szembeni támadásokat, csökkentve ezzel a rákkialakulás kockázatát.
  • Omega-3 – nem csak az általános gyulladáscsökkentő hatása miatt hasznos, hanem szabályozhatja a sejtosztódást és a sejtek növekedését. Ez pedig fontos lehet a normális sejtciklus fenntartásában, és gátolhatja az abnormális sejtek túlzott növekedését, ezzel nehezítve a rák kialakulását.
  • Kurkuma – az ebben található aktív vegyület, a kurkumin is remek gyulladáscsökkentő, ám ezen felül befolyásolhatja a sejtosztódást és a sejtciklust is.  Friss kísérleti tanulmányok azt mutatták, hogy a kurkumin gátolhatja az abnormális sejtosztódást, ezzel is nehezítve a beteg sejtek tovább burjánzását.
  • D-vitamin – azon felül, hogy szintén az egyik „alapvitaminunk” és a többi felsorolthoz hasonlóan gyulladáscsökkentő hatással bír, segíthet immunrendszerünknek az egészséges sejtek felismerésében és az abnormális sejtek elleni küzdelemben. Továbbá hozzájárulhat az angiogenezis, azaz az új vérerek kialakulásának gátlásához, a tumorsejtek ugyanis általában igénylik az új vérkeringést.
  • Zöld tea – gazdag antioxidánsokban, például polifenolokban, katechinekben és flavonoidokban. Ezek az antioxidánsok segíthetik neutralizálni a szabadgyököket, amelyek károsíthatják a sejteket, ezzel hozzájárulva a rák kialakulásához. Továbbá gyulladáscsökkentő hatása mellett a zöld tea hozzájárulhat az apoptózis folyamatához, vagyis a programozott sejthalálhoz, ami segíti az abnormális sejtek eltávolítását

A fentiek ellenére fontos megjegyezni, hogy a felsorolt vitaminok nem merítik ki az összes hasznos fajtát és önmagukban nem csodaszerek a rák ellen, viszont nagyban megkönnyíthetik a szervezet munkáját, ami önmagától is igen hatékonyan képes ellenállni a fertőzéseknek és az abnormális sejtnövekedésnek, feltéve, HA az immunrendszer megfelelően működik. Ugyanakkor az elegendő alvás biztosítása, a stressz kezelése és a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel is kiemelten fontos! Ezek mind együttesen járulhatnak hozzá a szervezet védekezőképességének fokozásához, akár a rákmegelőzés szempontjából is.