Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Az útifű maghéj bélnyugtató hatása

Az egyiptomi útifű (Plantago ovata) főleg Nyugat-Ázsiában és India egyes területein őshonos gyógyhatásairól ismert növény. Magja szürkés rózsaszín, ovális alakú, 2–3 mm hosszú, és mint enyhe mechanikus hashajtót használják az Ájurvéda gyógyászatban.

A termékeket itt találod

A bélfájdalom, a rendszeres görcsök, az emésztési zavarok a hasmenés és székrekedés váltakozása, a puffadás nemcsak kellemetlen tünete k, hanem kihatnak az egész életvitelre, hangulatra és unkaképességre.

Holland kutatók arra kerestek tudományos bizonyítékot, hogy melyik az a növény, amely hatékony lehet a tünetek megszüntetésében és a bélrendszeri egyensúly helyreállításában. A kísérletben 275 irritábilis bélszindrómával küszködő beteg vett részt, amelyeket 3 csoportra osztottak. Az első csoport étrendjébe 3 hónapig nem oldódó rostokban gazdag táplálékot vezettek be ( 10 gramm dara), a második csoportéba psyllium magvakat (egyiptomi útifű) amely oldódó rostokat tartalmaz, míg a harmadik kontrollcsoport 10 gramm rizslisztet kapott, amely rostokban nagyon szegény.

A 12 hét után történt vizsgálatok azt mutatták, hogy az a csoport amely psylliumot használt a tünetek jelentős csökkenését mutatta. A kitöltött kérdőíven 90 ponttal kevesebb lett a végső érték, mint a tápláléki egészítő használata előtt. A hatás kedvező volt minden típusú tünet esetén, így nemcsak a székrekedéses, hanem a hasmenéses tünetek is egyaránt enyhültek.

A kérdőív alapján a nem oldódó rostokat használó csoport 58 pontos csökkenésről számolt be, míg a rizslisztet használók csak 49 pontos csökkenést értek el a tüneteket jelző kérdőíves listán. A darát használó csoport fele a kellemetlen mellékhatások vagy intolerancia miatt abbahagyta a kísérletet. Következtetésként az Utrecht Egyetem kutatói elmondták, hogy az oldódó rostok hatékonyabbak a kellemetlen béltünetek kezelésében, mint az oldhatatlanok.

Az is kiderült, hogy a psyllium nyákos összetevője az, ami miatt a jótékony hatás érvényesül, hiszen ez a bél nyálkahártyára tapad és nyugtató gyulladáscsökkentő hatással bír.

 

„Az irritábilis bélszindrómában szenvedő betegek étrendjéhez az oldódó rostok, például a psyllium adása hatásos kezdő lépés lehet a tünetek enyhítésében” – Dr. Bijkerk

Hosszan tartó használata általában nem tanácsos.

Orvosi utasítás nélkül tehát kerülni kell az egyiptomi útifű elhúzódó alkalmazását, főleg ismeretlen eredetű alhasi fájdalmaknál bélelzáródásnál, nagyméretű székletrög vagy a bélrendszer és a vastagbél megbetegedésénél. Ezekben az esetekben ajánlott az élelmi rostokban gazdag táplálék és sok folyadék fogyasztása (főleg az idősebbeknél), a rendszeres mozgás és ügyelni kell a mindennapi székletürítésre, valamint az stresszes élethelyzetek kerülésére.