Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Az Egészség Alapja: Testünk Sav-Bázis Egyensúlyáról

Az Egészség Alapja: Testünk Sav-Bázis Egyensúlyáról

Ahogy a világ minden dolga, a testünk működése is egy finom egyensúlyra épül. Ebben a cikkben felfedezzük, mi is az a sav-bázis egyensúly, és miért olyan fontos számunkra ennek optimális fenntartása.

Képzeld el a testünket egy összetett kémiai laboratóriumként, ahol számtalan folyamat zajlik egyszerre. Ezek a folyamatok mind a megfelelő sav-bázis egyensúly fenntartására törekednek.

Mi is az a sav-bázis egyensúly?

Nos, a savak és a bázisok a testünkben is jelen vannak, és folyamatosan reakcióba lépnek egymással. A savaknak magas a hidrogénion-tartalmuk, míg a bázisoknak alacsony. A sav-bázis egyensúly azt jelenti, hogy a testünk képes a pH-értékét (a savasság vagy lúgosság mértékét) stabilan tartani, még akkor is, ha sok különböző folyamat zajlik benne.

Miért fontos ez?

Nos, ha a sav-bázis egyensúly felborul, az sok problémát okozhat. Például, ha a testünk túl savas lesz, az károsíthatja a sejteket, és hozzájárulhat különféle betegségek kialakulásához, például vesekövekhez vagy csontritkuláshoz. Ha túl lúgos lesz, az is problémákat okozhat, például izomgyengeséget vagy súlyosabb esetben légzési nehézségeket. Ha nincs meg az egyensúly, akkor az emésztés is megváltozik, bizonyos anyagcsere-termékek mennyisége és minősége átalakul, ez pedig a szervek működésére is hatással van.

Kevesen vannak tisztában azzal, hogyhogy a sav-bázis egyensúlyukkal valami nincs rendben, pedig a szervezet többféle módon is utalhat erre. A fáradékonyság, a rossz közérzet, a hiánybetegségek vagy például a sokak által ismert puffadás mindenképpen figyelemfelkeltő lehet.

Hogyan tarthatjuk meg a sav-bázis egyensúlyt?

Az első és legfontosabb lépés az, hogy egészséges életmódot folytassunk. Ez magában foglalja az egészséges táplálkozást, a megfelelő hidratáltságot és a rendszeres testmozgást, valamint a szervezetünk számára fontos vitaminok és ásványianyagok rendszeres pótlása is. Az egészséges táplálkozás során figyeljünk a savas és lúgos ételek egyensúlyára. Sok zöldség, gyümölcs és teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztása segíthet fenntartani a megfelelő egyensúlyt.

Folyadékfogyasztással az elsavasodás ellen

Az életmódváltás részeként érdemes a folyadék formájában bevitt alapanyagokat is átalakítani. A friss zöldséglevek a bennük megtalálható vitaminok és ásványi anyagok kapcsán érdemelnek figyelmet, melyek ilyen formában kitűnően képesek hasznosulni. Az elsavasodással gyakran együtt járó súlyfeleslegtől is sikerülhet ilyen módon könnyebben megszabadulnod. A zeller, az uborka, a zöld színű saláták és a spenót kitűnő választásnak bizonyulnak. Hasonlóképp hasznos a citromos víz fogyasztása is. Rendszeres ivásával búcsút mondhatsz a puffadásnak, tisztíthatod májadat, és persze a szervezet C-vitamin szükségletét is kielégítheted.

S hogy mi a helyzet a gyógynövényekkel? 

A gyógyteák mindig tuti befutónak számítanak, ám érdemes azok helyes társítását is fókuszba állítani. A zöld tea magas antioxidáns tartalma mellett élénkítő jellege miatt is népszerű. A pitypang tea segíti a méreganyagok eltávolítását, de a gyomor egészségét is előmozdítja. A ginzeng tea szintén élénkít, és a szívbetegek, valamint a cukorbetegek is nyugodtan fogyaszthatják. Ne feledkezz meg a bőséges vízbevitelről sem, hiszen alapvetően ez az a folyadék, amire a szervezetnek nagy szüksége van. Legalább naponta 2,5 liter elfogyasztásáról javasolt gondoskodni, de a testsúly és a hőmérséklet függvényében ennél többre is szükség lehet.

Fontos még az is, hogy kezeljük a stresszt, mivel az stresszhormonok hatással lehetnek a testünk pH-jára. Rendszeres pihenés és relaxáció segíthet csökkenteni a stressz szintjét, így támogatva a sav-bázis egyensúlyt.

De soha ne felejtsük el figyelni a testünk jeleit, bármiről is legyen szó. Ha valami nincs rendben, például gyakran fáradtnak érezzük magunkat, vagy gyakran visszatérő fejfájásunk van, az lehet, hogy a sav-bázis egyensúlyunkkal van összefüggésben.

Az elsavasodás okozta betegségek/panaszok

Számos klinikai betegség hátterében meghúzódó probléma lehet. Ilyen elsavasodással együtt járó betegségek az 

  • afta (szájfekély)
  • allergia
  • arthritis, arthrosis
  • cellulitis
  • csontritkulás (osteoporosis)
  • ekcéma
  • elhízás (obesitas) és ehhez kapcsolódó anyagcserezavarok
  • fáradtság, fogszuvasodás
  • immunrendszer bizonyos zavarai
  • reflux betegség, gyomorégés, gyomorfekély
  • izomláz, korai öregedés, köröm problémák
  • nyombélfekély, rák
  • erős testszag, vérnyomás problémák stb.

Összességében a testünk sav-bázis egyensúlya az egészségünk alapja. Ha odafigyelünk rá, és megfelelően gondoskodunk róla, segíthet megőrizni az egészségünket és a jó közérzetünket hosszú távon.

Tartalomhoz tartozó címkék: savbázis