Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A Ketogén Diétáról egyszerűen, érthetően

A Ketogén Diétáról egyszerűen, érthetően
A ketogén diéta egy alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírbevitellel járó étrend, ami normalizálhatja a testsúlyodat, energikusabbá teheti a hétköznapokat és kiegyensúlyozottabbá az alvásodat. És bár ez az étrend szembe megy minden olyan dietetikai ajánlással, amit korábban belénk sulykoltak, egyre inkább úgy tűnik, hogy egy jól összeállított keto étrend számtalan pozitív egészségügyi hatással bír. Elmagyarázzuk egyszerűen s érthetően, hogy hogyan.

A ketogén diéta egy olyan étrend, amely alacsony szénhidráttartalmú és magas zsírtartalmú ételeket tartalmaz. Az alapötlet az, hogy az alacsony szénhidrátfogyasztás arra készteti a tested, hogy zsírból nyerje az energiát, ami fokozza a zsírégetést és segíthet a fogyásban.

Az alacsony szénhidráttartalom és a magas zsírtartalom ráadásul segíti az éhségérzet csökkentését és a kalóriabevitel kontrollálását. Amikor tehát a szervezet alacsony szénhidráttartalmú állapotban zsírt éget energiaforrásként (ketózis), akkor „üzemanyagmolekulák” keletkeznek (ketonok), amelyek alternatív energiaforrásként szolgálnak az agy — sőt, az egész test — számára. Emellett javíthatja a vérzsír- és vércukorszinteket, ami hozzájárulhat az egészséges szív- és érrendszer fenntartásához.

Mi a ketózis állapota?

A ketogén étrend mögötti logika az, hogy a szervezet elsődleges energiaforrását a szénhidrátokból származó glükózról a zsírokból származó ketonokra helyezi át. Amikor kevesebb szénhidrátot fogyasztasz, az inzulinszinted csökken, ami arra készteti a szervezetet, hogy a raktározott zsírból zsírsavakat szabadítson fel. A máj ezután e zsírsavak egy részét ketonokká alakítja át, amelyek az agy és az izmok számára energiát szolgáltathatnak. Mivel a szervezet a ketontestek termelődésétől folyamatosan zsírt használ energiaforrásként, így folyamatos zsírégetés veszi kezdetét. Innentől beszélünk ketózisról és ez a ketózisnak nevezett anyagcsere-állapot, a keto diéta lényege.

A ketogenikus állapot eléréséhez, vagyis a ketontestek termelődéséhez viszont ki kell üríteni a szénhidrát raktárakat, amely talán a diéta legnehezebb része, hiszen ehhez pár napig nem szabad szénhidrátot fogyasztani és/vagy intenzív edzést célszerű folytatni a folyamat gyorsítása érdekében. A ketontestek termelődésétől már visszatér és stabilizálódik az energiaszintünk, addig viszont nehéz és kitartó munka szükséges.

Mit eszel a ketogén diéta során?

Az étrend körülbelül 70-75% zsírt, 20% fehérjét és csupán 5-10% szénhidrátot tartalmaz. Ez tehát a ketogén diéta lényege.

Kicsit részletesebben tehát a ketogén diéta során fogyasztható ételek közé tartoznak a zsíros húsok (pl. marhahús, sertéshús, csirkehús), zsíros halak, tojás, magvak, avokádó, egészséges zsírok (pl. olívaolaj, kókuszolaj), zöldségek (különösen a leveles zöldségek), és mérsékelt mennyiségű alacsony szénhidráttartalmú gyümölcsök. Mindezt úgy, hogy minimalizáljuk a finomított szénhidrátok fogyasztását, például a péksütemények és a cukrozott italok evését és ivását.

Mit kell kerülni az étkezés során?

A ketogén diéta során kerülni kell a magas szénhidráttartalmú ételeket és édességeket, például cukrot, lisztet, tésztaféléket, kenyereket, rizst, burgonyát, édességeket és üdítőket.

Fontos megérteni, hogy a ketogén diéta nem mindenki számára megfelelő! Különösen fontos konzultálni egy egészségügyi szakemberrel, mielőtt elkezdenéd ezt az étrendet, különösen akkor, ha bármilyen krónikus egészségügyi problémád van vagy esetleg gyógyszereket is szedsz.

A ketogén diéta viszont különösen jó hatással lehet olyan gyerekek esetében, akik epilepsziában szenvednek, mivel segíthet csökkenteni a rohamok gyakoriságát. A ketogén étrend ugyanis az 1920-as és 30-as években vált népszerűvé, mint a gyermekkori epilepszia kiváló terápiája. Csak aztán menet közben az is kiderült, hogy a ketogén étrend súlyvesztéssel is jár, így fogyókúrás célokra is elkezdték használni; ma pedig már azt is tudjuk, hogy ez a módszer nemcsak a testsúly optimalizáláshoz nyújthat hatékony segítséget.

Mindent összevetve elmondhatjuk, hogy a legtöbb ember számára folytatható módszer a ketogenikus táplálkozás, azonban vannak kivételek, akik számára mégsem ajánlott.

Három csoportnak nem javasolható a ketogén diéta követése:

  • cukorbetegeknek, (kifejezetten az inzulinos cukorbetegek)
  • a magas vérnyomással küzdőknek, kifejezetten, akik gyógyszert is szednek a betegségükre
  • várandós vagy szoptatós anyukáknak

Bár összességében a ketogén diéta egy hatékony módszer lehet a fogyás és az egészség javítására egyaránt, mindig fontos az egyéni egészségügyi helyzet figyelembevétele és egy egészségügyi szakemberrel való konzultáció is.

Tartalomhoz tartozó címkék: Súlyvesztés Diéta ketogén